Nomadisk flora och fauna-promenad

Navigeringsnålikon
Rhône
Gradering
5.0
Activity type Extra aktiviteter
Rating Omedelbara bokningar
Rating Vingård
Activity type Extra aktiviteter
Rating Omedelbara bokningar
Rating Vingård

Kliv av turiststråken och upplev ett levande landskap. Denna interaktiva, oberoende upplevelse är utformad för familjer, naturälskare och nyfikna upptäcktsresande som vill upptäcka våra mest natursköna, lugna terrasserade vingårdar nära Vaison-la-Romaine i sin egen takt.

Vid ankomsten till vår reception får du ditt uppdrag och din utrustning: en kort ruttkarta, en whiteboardpenna och en laminerad Nomad Flora & Fauna Tracker utformad för alla åldrar. När du vandrar bort från vägen och ut på terrasserna blir du en aktiv observatör av vårt regenerativa ekosystem. Skanna våra QR-koder längs leden för att lyssna på snabba ljudtips från vårt team, som vägleder dina ögon till lokala skatter som vild sparris, medelhavstimjan, den lysande sällsynta svalstjärtsfjärilen eller den majestätiska gråhägern.

Efter er 20 minuter långa naturpromenad går ni tillbaka till vårt provsmakningsrum. Medan barnen räknar sina fynd får de vuxna en 15 minuter lång expressprovningstur med två ekologiska årgångsviner (med ett premium, alkoholfritt botaniskt alternativ tillgängligt). Ni får lära er hur just det vilda djur ni just spårat fungerar som den naturliga arkitekten bakom våra vinstockar och hjälper oss att lägga grunden för vårt kommande First Nomad Wine . Det är ett fräscht, avslappnat och opretentiöst sätt för hela familjen att uppleva Provence.

Om upplevelsen
Gratis avbokning
Gratis avbokning
Gratis avbokning är tillgänglig upp till 48 timmar innan din upplevelse börjar.
Free cancellation
Aktivitetstyp
Extra aktiviteter
Gratis avbokning
Upplevelsens varaktighet
0Timme 45Minuter
Tasted wines
Antal serverade viner
3
Free cancellation
Stil av viner som serveras
Rött vin, Vitt vin, Rosévin
Things to see
Saker att se
Vingårdar, Andra fastighetsområden
Languages
Språk som talas
English, French

Topp recensioner

La Mente ben fatta
August 13, 2018
A charming place of great historical interest. Punctual and high-quality service, an absolutely unforgettable experience.
Zoe Nattress
December 22, 2025
Ett vackert samboende i ett vackert slott med underbara människor. Jag valde samboendet för en boendeupplevelse och tyckte det var inspirerande och informativt. Rekommenderas starkt.

Plats

Plats 465 Route d'Avignon, 84110 Vaison-la-Romaine, France

Vanliga frågor om Nomadisk flora och fauna-promenad

Hur länge varar Nomadisk flora och fauna-promenad?

Nomadisk flora och fauna-promenad varar cirka 45 minuter.

Vilken typ av vin kommer att smakas under Nomadisk flora och fauna-promenad?

Under Nomadisk flora och fauna-promenad kommer du att kunna smaka Rött vin, Vitt vin, Rosévin.

Vilka platser kommer att besökas under Nomadisk flora och fauna-promenad?

Under Nomadisk flora och fauna-promenad kommer du att besöka Vingårdar, Andra fastighetsområden.

Hur många viner kommer att smakas under Nomadisk flora och fauna-promenad?

Du kommer att smaka på 3 viner under Nomadisk flora och fauna-promenad.

På vilka språk erbjuder de Nomadisk flora och fauna-promenad?

Nomadisk flora och fauna-promenad erbjuds i engelska, franska.

Besökares recensioner

Vad vårt samhälle tänker på Chateau Nomad

Kolla in verifierade recensioner från besökare som har njutit av sin tid på Chateau Nomad.

Skriv en recension
5.0 /5
5
17
4
0
3
0
2
0
1
0

Recensioner (17)

Zoe Nattress
Recenserad den December 22, 2025

Ett vackert samboende i ett vackert slott med underbara människor. Jag valde samboendet för en boendeupplevelse och tyckte det var inspirerande och informativt. Rekommenderas starkt.

Recension från Google

Maggie Langrick
Recenserad den September 22, 2025

Jag hade en verkligt otrolig månad på Chateau Coliving i augusti 2025. Jag såg fram emot det i månader och byggde verkligen upp det i min fantasi, så jag var lite orolig att det inte skulle leva upp till förväntningarna, men det överträffade dem faktiskt. Själva slottet är rymligt men inte enormt – typ perfekt, tillräckligt litet för att kännas mysigt och bekant men tillräckligt stort för att man ska kunna få plats för sig själv. En stor oro var köket – med 22 kolivers trodde jag att det skulle bli sönder vid måltiderna, men detta hände sällan eftersom folk hade så olika scheman. Och jag älskade att stöta på en eller två vänner när jag gick in i köket. Väldigt enkelt och bekvämt. Det bästa med den här upplevelsen är den omtänksamma community-hanteringen. Teamet gjorde ett fantastiskt jobb med att välkomna oss och hjälpa vår grupp att komma ihop autentiskt och snabbt. I slutet av den första veckan var vi alla nära och sammankopplade, vilket är anmärkningsvärt. Faciliteterna är lite slitna och rustika, vilket var vad jag förväntade mig, men värt att nämna om du förväntar dig en femstjärnig resortupplevelse! Det här är ett hemtrevligt ställe, vilket innebär bebodda möbler (av vilka många är antikviteter med massor av charm och karaktär!) Och jag ÄLSKADE mitt rum med delat badrum. Kändes superspeciellt. Sammantaget en riktigt bra upplevelse; jag kommer tillbaka!

Recension från Google

Katharina Bender
Recenserad den July 22, 2025

A beautiful castle. Great area. However, it's not open to visitors as it's privately owned.

Recension från Google

Zachary Little
Recenserad den June 12, 2025

Bästa co-live jag någonsin varit på! Fantastiskt ställe att koppla av på i en månad. Värdarna är otroliga och stället i sig har allt man behöver och mer. Ta chansen, träffa några främlingar i en månad som förvandlas till familj. Det är en speciell plats - bästa sättet att se Normandie och Frankrike i en månad.

Recension från Google

Nikki Bown
Recenserad den June 1, 2025

Det är svårt att förklara hur speciellt och magiskt slottet är. Jag har gjort flera colivings - och har alltid mer som jag planerar att göra - men den här tar bara tårtan och jag är rädd att ingenting kommer att toppa den! Om du är den typen av person som vill skapa en gemenskap, som vill ha djup kontakt med andra, vill sakta ner och uppleva något annorlunda än de flesta någonsin kommer att se i Frankrike, uppskattar historia, älskar naturen och ja - är angelägna om att diska dina diskar och till och med andras disk - då kan Chateau vara precis något för dig. Att vakna upp i ett hundra år gammalt slott, omgivet av en fördomsfri och kärleksfull gemenskap, bege sig ner till köket för din 15:e kopp kaffe, mysa vid brasan, äta ditt 45:e briehjul ... allt detta kan vara tillgängligt för dig! Några av de många sakerna som gör slottet fantastiskt är: - OTROLIGA samhällschefer. Seriöst, min vistelse skulle inte ha varit densamma utan de verkligt anmärkningsvärda Sarah, Alejandra och Kevin. De ingjuter magin och kärleken i varje dag och jag är så tacksam för dem. - Ett delat startdatum - alla kommer på samma sida, redo att skapa något vackert tillsammans - Blixtrande snabbt wifi i coworking-utrymmet - Gemenskapsmiddagar på torsdagskvällen - Söndag morgon crepes!! - Lag för att dela arbetet med att hålla samhället igång - Bra slack kommunikation och enkel onboarding – Att bo på en plats genomsyrad av historia, gammal och modern - En stor TV att samlas runt för delade program och filmer - Upphämtning av mat två gånger i veckan – Marker som bara skimrar av magi på något sätt (det kanske är dimman?!) Jag tillbringade cirka 6 veckor på Chateau och jag kunde inte ha varit mer tacksam för dem. Om du har möjlighet och vill skapa något unikt och vackert tillsammans med andra så skulle jag inte kunna rekommendera det mer. ❤️🏰✨

Recension från Google

Från
10,00 €