Domaine De Calet
Rhône, Frankrike
Väl Recenserad
Tidiga gäster har delat med sig av fantastiska omdömen om sina besök här
Upplev de hisnande landskapen i södra Rhône
En charmig vingård på charmiga marker
Domaine de Calet ligger vid foten av det böljande vingårdslandskapet i Provence, på samma avstånd från de charmiga och historiskt rika städerna Nimes, Lunel och Arles. Mellan de polerade galeterna (de stora polerade stenarna, resterna av floden Rhônes slingrande genom årtusenden) i vingårdsraderna, tar vinmakarna upp de allra bästa vinerna från sina grundstammar. Galeterna hjälper inte bara till att reflektera värme under dagen, utan behåller den även under de svalare natten, de är därför en av nyckelkomponenterna i temperaturregleringen av vingårdarna i denna del av Frankrike, och skadliga mot terroiren och vinernas uttryck.
Domaine De Calet bedriver ekologisk odling
Domaine har utövat ekologiskt jordbruk sedan det köptes 1999. Vingården använder traditionella, manuella jordbrukstekniker och minimerar användningen av konserveringsmedel och tillsatser i sina viner. Istället innebär användningen av biodynamiska metoder för att bekämpa sjukdomar i vingården, noggrann sanitet och en fördärvlig uppmärksamhet på detaljer, både i vingårdsraderna och i vingårdsanläggningarna, att vinerna kan nå sitt fulla naturliga uttryck utan onödig inblandning utifrån.
Här kan du förstås hitta den karaktäristiska druvtrion Rhône: Syrah, Grenahce och Mourvèdre, men vingården producerar även en rosé och en riktigt intressant vit blandning av de lokala vita druvorna Roussanne, Vermentino, Bourboulenc och Clairette.
Språk som erbjuds för turer
Vintyper
Druvsorter
Upplevelser
5 upplevelser tillgängliga

Populär vinprovning på Domaine De Calet
Upplev de finaste ekologiska vinerna i en vacker miljö

Populär vinprovning och rundtur på Domaine De Calet
Upplev exceptionella ekologiska viner i en fantastisk miljö

Premium vinprovning på Domaine De Calet
Upplev exceptionella ekologiska viner i en naturskön miljö

Premium vinprovning och rundtur på Domaine De Calet
Upplev exceptionella ekologiska viner i en vacker miljö

Boenden på Domaine De Calet
Vakna upp bland vinrankorna — 1 accommodation on the gods
VillaMer information om Domaine De Calet
Adress
Domaine De Calet, Rd197, Rd197, Beauvoisin (30640), Gard, 30640, France
Referenser
Boka Domaine De Calet för ditt evenemang
Från bröllop och företagsfester till privata fester och fotograferingar, håll ditt evenemang i en av Rhône'ss mest suggestiva miljöer. Berätta vad du har i åtanke så svarar värden inom 24 timmar med tillgänglighet och ett skräddarsytt förslag.
Gratis att begära · Ingen förpliktelse · Svara inom 24 timmar
Vanliga frågor om Domaine De Calet
Fråga Sommi
Svar kommer från denna listnings egna detaljer och recensioner.
Fler vingårdar i Rhône
Upptäck andra exceptionella vingårdar i samma region.
Prenumerera på vårt nyhetsbrev nu för att få vår kostnadsfria guide om hur du planerar den perfekta vinresan.













